Szybszy Internet dla szkół i mieszkańców. W gminie Zakrzówek rusza budowa nowoczesnej sieci.

Inwestycja realizowana jest ze środków unijnych, a mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów.

Sieć po wybudowaniu będzie miała charakter otwarty tj. udostępniana bedzie operatorom, którzy będą mogli dostarczać szybki Internet lokalnie.

Pierwszym etapem prac jest zebranie zgód od mieszkańców, przez nieruchomości których przebiega linia energetyczna niskiego napięcia. Zostanie ona bowiem wykorzystana do podwieszenie kabla światłowodowego. Dzięki temu, na działkach mieszkańców nie trzeba będzie prowadzić żadnych poważnych prac. W pojedynczych przypadkach działek, na których nie ma linii niskiego napięcia zgoda będzie dotyczyć zakopania kabla światłowodowego w ziemi. Zgody mieszkańców zbierać będą osoby posiadające upoważnienie Inwestora.

 

Ważnym elementem projektu jest połączenie siecią światłowodową wszystkich szkół w Polsce i zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu. Szkoły, do których doprowadzona zostanie sieć światłowodowa w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będą mogły bezpłatnie korzystać z Internetu o wysokiej przepustowości.

Początek prac montażowych przewidywany jest na II kwartał 2020 r. natomiast cały projekt ma zostać zakończony do października 2021 roku.

Po wybudowaniu sieci każde gospodarstwo znajdujące się w sąsiedztwie budowanego traktu będzie miało możliwość wykonania przyłącza światłowodowego.