Spotkanie dotyczące realizacji Programu Maluch + 2022-2029

W dniu 04.03.2024 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, z udziałem sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandry Gajewskiej i wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, zostało zorganizowane spotkanie dotyczące realizacji Programu Maluch + 2022-2029. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do lat 3 poseł na Sejm RP Michał Krawczyk i dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Tomasz Pactwa. 

Za realizację Programu „Maluch+” przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego zostali uhonorowani podziękowaniami.

„Maluch+” jest programem integrującym środki europejskie – środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.

Podstawą prawną Programu jest art. 62 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opracował i realizuje go Minister Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Wojewodami.

O dofinansowywanie mogą ubiegać się podmioty, które mogą tworzyć miejsca opieki zgodnie z ustawą  o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj.: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Miejsca opieki powstałe dzięki Programowi umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu terytorialnego i finansowego instytucji opieki.

Ponadto, rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia – w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie opiekunów i pozostałej kadry.

fot. LUW