Obchody 80 – tej rocznicy zbiorowej egzekucji w Zakrzówku

Obchody 80 – tej rocznicy zbiorowej egzekucji w Zakrzówku

Niedziela, 29 października była dla mieszkańców Zakrzówka i okolic żywą lekcją historii. Tego dnia obchodziliśmy 80. rocznicę zbiorowej egzekucji – zbrodniczego ataku dokonanego przez niemieckich okupantów na grupie mężczyzn z miejscowości Zakrzówek, Modliborzyce, Urzędów i Wilkołaz.

Doniosłe obchody rozpoczęto od mszy świętej w intencji ofiar zbrodni w kościele pw. św. Mikołaja w Zakrzówku, którą celebrował ks. Dariusz Ziółkowski proboszcz parafii w Zakrzówku. Następnie defilada wojskowa poprowadziła zebranych do miejsca pamięci, znajdującego się na ulicy Wojtowicza. Na zakrzowieckich łąkach, przy nowym pomniku z udziałem wojskowej asysty honorowej Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Kraśniku, rozpoczęła się część oficjalna uroczystości patriotycznej z okazji 80. rocznicy. Poświęcono i odsłonięto nowy pomnik, złożono kwiaty, a podczas apelu pamięci przywołano nazwiska osób poległych w tamtym miejscu. Słowa okolicznościowych przemówień przypomniały o wartości historii i pamięci.

Cześć oficjalną zakończyła rekonstrukcja historyczna. Widowisko podczas którego uczestnicy odtwarzali przeszłe wydarzenia, zgromadziło wiele osób zarówno z naszej gminy jak i pobliskich miejscowości. Obecni byli także członkowie rodzin rozstrzelanych w 1943 roku mężczyzn. Byli wszyscy, którzy razem chcieli obejrzeć krwawe wydarzenia tamtego jesiennego, październikowego popołudnia. Rekonstrukcja stała się formą upamiętnienia i elementem pamięci o dramacie tamtego dnia. W swoim przemówieniu gospodarz i organizator obchodów 80. rocznicy zbiorowej egzekucji, Wójt Gminy Zakrzówek Józef Potocki podkreślił, że pamięć o przeszłości jest naszym obowiązkiem, należy ocalić od zapomnienia tamte wydarzenia i pamiętać o zbrodni dokonanej przez Niemców na mieszkańcach Zakrzówka, Modliborzyc, Urzędowa, Wilkołaza. Podkreślił także wartość edukacyjną odtwarzanych wydarzeń.

Kolejnym elementem programu uroczystości była wystawa fotograficzna pod hasłem: „Zakrzówek, którego już nie ma”. Autorami zbioru prac, którą nadal można podziwiać w Galerii Jednej Ściany są pan Grzegorz Pietraszek, pan Dariusz Wajs oraz pan Jarosława Sim. Prezentowane grafiki, to komputerowo wykonane wizualizacje ważnych budynków i zabudowań z terenu naszej gminy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko i pokaz saperski przygotowany przez 18. Pułk Saperów z Niska.

Zwieńczeniem celebracji obchodów był doniosły koncert patriotyczny będący swoistą formą spojrzenia na wartość patriotyzmu z perspektywy młodego pokolenia. Koncert wskrzesił nie tylko pamięć o pomordowanych na łąkach, przypomniał też o dramacie matek, ojców i synów, o bohaterach, którzy podczas drugiej wojny światowej oddali życie za wolność, którą dzisiaj posiadamy.

W organizację wyjątkowego wodowiska artystycznego zaangażowanych było mnóstwo osób, tj. Gminna Orkiestra Dęta pod dyrygenturą pana Pawła Chodóra, zespół śpiewaczy „Błękitne Korale”, wokaliści pod opieką pana Pawła Cieliczko, zespół śpiewaczy „Ach Dziewczyny” pod opieką pana Mariusza Wąsika, grupa uczniów z PSP z Zakrzówka przegotowana przez panią Katarzynę Pastuchę – nauczycielkę języka polskiego oraz młodzież działająca przy CKiB przygotowana przez panią instruktor Magdalenę Dec. Na scenie gościnnie wystąpiła również pani Anita Rekiel, współpracująca z Bychawskim Centrum Kultury, Pani Aleksandra Czarnota oraz Pan Patryk Drozd.

To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszych wspomnieniach i pamięci.

Zawsze pamiętaj o poległych.

Zawsze pamiętaj ojców i synów na wojnie.

Zawsze pamiętaj o pogrzebanych w historii