KWARANTANNA DOMOWA: ZASADY

Najważniejszą zasadą kwarantanny domowej jest to, by w trakcie jej trwania unikać kontaktu z innymi osobami, również z domownikami. To oczywiste, że nie należy więc wychodzić z domu. Co konkretnie trzeba robić, a czego nie?

* Jeśli kontakt z innymi domownikami jest konieczny, nie może on być zbyt bliski – zalecana jest odległość co najmniej metra (gdyż na taką odległość może przenosić się wirus).

* Warto odseparować się w osobnym pomieszczeniu. Jeśli osoba poddana kwarantannie ma do własnego użytku łazienkę, inni członkowie rodziny nie muszą poddawać się kwarantannie domowej.

* Trzeba upewnić się, czy w domu jest termometr, zapasy leków (przeciwbólowych [1]i tych przyjmowanych na co dzień).

* Jeśli to możliwe, zakupy warto robić przez internet, a jeśli robi je ktoś znajomy lub domownicy – niech zostawia je pod drzwiami.

* Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilka osób, tylko jedna z nich może mieć kontakt z osobą poddaną kwarantannie.

* Osoba poddana kwarantannie (oraz wszyscy pozostali domownicy) muszą często myć ręce [2] przez 30 sekund, często też dezynfekować przedmioty i miejsca dotykane przez chorego, takie jak klamki, stoliki, kran, toaleta itp.

* Nie należy używać wspólnych ręczników, a szczoteczka do zębów i kosmetyki osoby poddanej kwarantannie powinny być trzymane w innym miejscu.

* Mieszkanie należy często wietrzyć.

* Kaszląc trzeba zasłaniać usta, a następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.